Majáles je z definice slova studentská oslava příchodu máje (nebo jara). A tak majáles logicky cílí především na studenty a mladé lidi, na své si ovšem přijdou všechny věkové skupiny, ať už ti nejmenší nebo ti nejstarší. V průběhu festivalu mají možnost říct a ukázat, co je třeba ve městě změnit, a především se na této změně aktivně podílet. Majáles tak slouží k probuzení města, zlepšení života v něm a k sblížení všech jeho obyvatel. A to pomocí koncertů, přednášek nebo divadel. Jednoduše řečeno kulturou, která nás spojuje napříč generacemi.
Možná nám na prvním ročníku v roce 2017 nepřálo počasí a možná nám přijela v roce 2018 jedna kapela o den později. Takovéhle věci se nám asi budou stávat dál, vše se totiž učíme a získáváme zkušenosti.. Mezi školou, prací, spánkem a snahou o osobní život pracujeme dnem i nocí na tom, aby se Kolínský Majáles stal tradicí města a všichni jeho návštěvníci si ho co nejvíc užili. A festival se asi líbí – každým ročníkem totiž Vás návštěvníků přibývá, za což děkujeme!
Kdo jsme?
Pořád všichni studujeme střední nebo vysoké školy a pracujeme. Kolín nám není jedno, a tak chceme přispět k tomu, aby žil. I proto se náš spolek jmenuje Živé kultury. Chceme Kolíňákům ukázat město z jiného úhlu, dovést sem zajímavou kulturu a umožnit návštěvníkům poznat a dozvědět se něco nového.
A to je jako všechno?
Kromě organizace festivalu se snažíme předávat zkušenosti i trochu jinak – pomocí přednášek a workshopů s lidmi z praxe. Do našeho skromného životopisu bychom si určitě napsali i další akce spojené s námi jako třeba máj fórum, série zajímavých přednášek, nebo naše warm upy. V roce 2020 jsme se z nemilé situace s koronavirem snažili vytěžit maximum a skrze naše vstupenky “Nejdu na Kolínský majáles 2020” jsme podpořili kolínský Domov pro seniory. Dále spolupracujeme s dalšími studentskými organizacemi jako je třeba Díky, že můžem – Korzo Národní. Zde působí někteří z nás jako organizátoři, jiní zase jako dobrovolníci.