A máme tu konec – tohle je poslední díl letošní série Humans of. Tentokrát se vám představí čtveřice hochů – konkrétně Vít Zelený, Adam Grabherr, Honza Dostál a Jakub Muller , kteří ve felicii dojeli až za polární kruh. 🚗

Známe se z Kutnohorského gymplu, kam jsme spolu chodili 8 let do třídy. Teď po maturitě už jsme každý na různých vysokých školách, bavíme se ale stále. Nápadu předcházelo hodně proseděných hodin v čajovně nebo hospodě. Už ani nevíme, koho to přesně napadlo, ale byla zde inspirace Top Gearem. Tam dostali rozpočet, vybrali si auto a objeli nějakou trasu – prakticky stejně jako my, jen jako chudí studenti jsme museli zvolit Felicii

Cesta za polární kruh nám vyšla vylučovací metodou – na východ do Ruska se nám nechtělo, kvůli klimatizaci jih taky nepřipadal v úvahu a na západě jsme už všichni byli. Tím pádem byl sever jasná volba. Plány nám docela kazil koronavirus. Nejdříve jsme nevěděli, zda budeme moct vůbec vyjet z Česka, potom jsme museli dost překopávat vymyšlenou trasu, ale nakonec to vyšlo. Naším cílem bylo objet Baltské moře, což se podařilo. Cesta nám zabrala nějakých 10 dní, protože nám šlo hlavně o ní a ne o turismus. V řízení jsme se střídali všichni, buď po pár hodinách nebo po 150 km.

Na naší cestě jsme projeli celkem 10 zemí a ujeli 6204 kilometrů. Největší problémy byly hlavně ve Švédsku a Finsku. Ve Švédsku jsme totiž mohli strávit jen 12 hodin, Finové by nás zase bez zarezervovaného trajektu do Estonska, tím pádem jistoty pouhého průzejdu, nenechali do země vstoupit. Celá cesta nás nakonec vyšla asi na 40 tisíc nebo spíš 31, když započítáme následný prodej Felicie.

Žádné větší technické problémy nás naštěstí nepotkaly. Museli jsme často měnit pojistky kvůli dobíjení telefonů. Ke konci nám začaly pískat brzdy nebo se nám asi v půlce rozbil zámek na zadních dveřích, který pak nešly otevřít. Naštěstí ale nic, co by nám nějak vadilo v jízdě, nepřišlo.

Pokud bychom vám měli dát nějaké cestovní tipy – celou cestu jsme plánovali spát ve stanu nebo pod širákem, ve Finsku a Estonsku jsme narazili na volné chatky, kde může kdokoliv přespat. V Estonsku na to mají zařízenou dokonce zajímavou aplikaci. Také jsme měli účet na Revolutu, což je služba, které umožňuje platit v zahraničí tou měnou, kterou potřebujete s hezkými kurzy. Nakonec bychom určitě doporučili mít pojištění odtahu. To by bylo třeba z Norska velmi drahý. Zrovna s naší Felicií bylo dost možný, že klekne, proto jsme ho raději měli.” 

Kategorie: Nezařazené

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

sleduj nás na: