Po roční pauze se opět vracíme s oblíbeným formátem “Humans of”. Pro opáčko je to série příběhů mladých lidí z Kolína a okolí, vždycky fotka a krátká zpověď. V prvním díle prozkoumáme slam poetry s Theou!

„Jmenuju se Thea Sedmidubská. Je mi 18 let a aktuálně studuju na poděbradském Eko Gymnáziu, po něm bych chtěla zamířit na FAMU, kde bych nejraději studovala scénář. Věnuju se žánru slam poetry a také vydávám svou knihu s názvem Kyberpunk, na kterou lidi přispěli skrz crowdfundingovou kampaň.

Slam je performativní žánr autorské poezie s jasně stanovenými pravidly: nesmíš mít rekvizity ani převlek a vystoupení nesmí překročit tři minuty. Prvně jsem ho zaregistrovala na youtube, kde jsem sledovala nejznámějšího slam performera Anatola Svahilce. Svoje první vystoupení jsem vyzkoušela v rámci performance Cross Slam v 15 letech. Ten funguje jako odrazový můstek pro začínající umělce. Když mají úspěch, organizátoři je pak zvou na další exhibice. Ty fungují tak, že se performeři bodují a každý večer má svého vítěze. Většinou se odehrávají klubech nebo hospodách po celý republice, já jsem takhle jezdila s partou lidí třeba i třikrát týdně. Uživit se slam poetry je docela těžký a na český scéně to zatím dokázali jen dva umělci. Kromě Anatola je to ještě Dr. Filipitch. Komunita lidí je skvělá a různorodá. Většinou to jsou takový trošku šílenci, ale potkala jsem tam asi nejchytřejší a nejzajímavější lidi, co znám.

Skrze slam se snažím vyjadřovat svoje pocity a názory. Třeba intimní rozpoložení, ráda se i rejpu v politice nebo sociopsychologické situaci v Česku. Taky mě baví rozebírat sociální problémy. Od nich se ale už malinko distancuju, je totiž těžký být objektivní v tématech, ve kterých se úplně neorientuju. Moje příprava obvykle začíná vytvářením textu a jeho učením nazpaměť. Potom si ho zkouším přeříkat před zrcadlem, to mi pomáhá hlídat si mimiku. Pro hodnocení ústního projevu je lepší audionahrávka.

Kromě toho píšu poezii a vydávám knížku Kyberpunk. Je to sbírka, ve které se objevuje tématika drog, moderních technologií, rozporuplné postavení člověka vůči nějaké instituci. Název Kyberpunk vlastně nemá žádnou spojitost s poezií a je to spíš science fiction, ale ty témata knížkou proplouvají a drží ji pohromadě.”

Kategorie: Nezařazené

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

sleduj nás na: